Orla Perć
Tatry to bardzo zróżnicowane góry. Znajdą się tu atrakcje dla "niedzielnych turystów", którzy z dołu lubią podziwiać piękne widoki, dla bardziej wprawionych szukających nieco mocniejszych wrażeń i wybierających wyższe szlaki oraz dla tych, którzy lubią ekstremalne wycieczki górskie. Ci ostatni z pewnością z wielką radością wybiorą szlak, który ma opinię najtrudniejszego w polskich Tatrach - tzw. Orlą Perć.
Gdzie prowadzi szlak?
Ten najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach i w całej Polsce, poprowadzony jest stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy.
Co znajdziemy na trasie?
Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jest od 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego otwarcia. Na Orlej Perci dominują trawersy, miejscami szlak prowadzi właściwie granią, ale z powodu ukształtowania terenu często oddala się od niej, omijając szczyty i turnie. Jako szlak główny jest oznakowany kolorem czerwonym.
Na szlaku znajdują się ułatwienia (łańcuchy, klamry i 2 stalowe drabinki), mimo to jednak szlak ten nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich, wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów, wreszcie umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Szczególnie istotne jest to przy złej pogodzie. Liczne ekspozycje na szlaku są stosunkowo silne, dlatego też szlak ten jest odradzany osobom z lękiem wysokości.
Od czasu otwarcia szlaku w roku 1906, zginęło na nim ponad 120 osób.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz